top of page

השאלה שתעזור לכם

להרגיש אהובים

 
אם נדע באיזה אופן בן הזוג שלנו קיבל אהבה בילדות,
נבין כיצד הוא מנסה להראות לנו אהבה.

"הוא פשוט לא אוהב אותי," אמרה לי מירי.

מיכה, בעלה, ישב לידה על הספה. הם ישבו קרוב פיזית, אבל היו רחוקים מאד רגשית.

מירי היא בת 41, מלהקת מצליחה בטלוויזיה. מיכה, 44, הוא מורה בתיכון, שכותב דוקטורט על ביאליק. ביחד הם מגדלים תאומות בנות 5. הם הגיעו לטיפול כביכול בגלל קשיים להיכנס להריון נוסף, אבל מהר מאד נחשפה התחושה של מירי שמיכה לא אוהב אותה.

מירח תיארה את הכאב שלה, "מיכה הוא אבא טוב, מטפל בבית ובילדים, אבל בכל השנים שלנו יחד, הוא אף פעם לא קנה לי פרחים, לא אמר לי דברי אהבה, והוא אף פעם לא מתכנן לנו בילויים משותפים. אם אני רוצה לבלות איתו הכל עלי, הביביסיטר וכו׳ - אבל גם כשאנחנו כבר במסעדה אני רואה שבמקום להסתכל לי בעיניים הוא רוצה לספר לי על ביאליק..."

הסתכלתי על מיכה, שישב נזוף בפינה. ככל שמירי ניסתה לפתור את הבעיה ולהסב את תשומת ליבו לכך שיש בעיה, על ידי ביקורת, כך בעלה הרגיש שהיא מבקרת אותו ומנסה להשתלט עליו יותר, והוא הלך והסתגר.

פניתי אל מיכה. "אני רוצה לשאול אותך משהו, שישמע קצת לא קשור, כשהיית ילד, באיזה רגעים הרגשת אהוב?" שאלתי. 

מיכה חייך חיוך מתוק, "ההורים שלי היו אנשים קשי יום, לא היה זמן להתעסק בדברים כאלה של רומנטיקה.  אמא שלי אף פעם לא אמרה לי שהיא אוהבת אותי. אם אמא שלי קמה בחושך מוקדם בבוקר לעבוד במשק בית, והיתה משאירה לי בגדים מגוהצים ואוכל לבית ספר, ידעתיאי שהיא אוהבת אותי."

"ואבא שלך?" שאלתי.

החיוך של מיכה התרחב, "הרגעים שהרגשתי הכי קרוב אליו היו כשהוא היה לוקח אותי איתו למעבדה, מסביר לי על כל המכשירים, ונותן לי להסתכל דרך המיקרוסקופ.״

"ומתי את הרגשת אהובה בתור ילדה?" שאלתי את מירי

"אצלנו זה היה משהו אחר לגמרי, אמא שלי תמיד חיבקה אותי ונישקה אותי, והיינו רואות טלוויזיה והיא הייתה עושה לי קיצי.״

"ואבא?" שאלתי.

"אבא היה גיבור על." אמרה. "בן אדם שיכול לפתור כל בעיה."

"אתם שומעים מה אתם אומרים, נכון?" אמרתי וסיפרתי להם מה שמעתי בתשובות שלהם. כשמיכה היה ילד, ההורים שלו לימדו אותו שכשאתה אוהב מישהו, אתה מביע את זה על ידי כך שאתה מכין לו אוכל ובגדים חמים, (אמא); או שאתה מספר לו על העבודה שלך (אבא). ולכן כשמיכה התבגר הוא הביע את אהבתו למירי באותו אופן. דאג לבית ולילדים וסיפר לה על ביאליק ועל אלוף בצלות.

אבל מירי לא הבינה שהוא מנסה להראות לה אהבה, כי אצלה במשפחה, אם אוהבים מישהו אז מחבקים ומנשקים אותו (אמא), או שפותרים לו את כל הבעיות (אבא). בתור אשה בוגרת, מירי ניסתה להראות למיכה שהיא אוהבת אותו על ידי היכולת המעשית שלה (לכן גם היתה טובה בעבודה שלה), ורצתה יותר מכל לקבל ממנו את החום וההתפעלות שבילדותה גרמו לה להרגיש אהובה.

אחרי הערב ההוא, התחלתי להפנות את השאלה הזו לכל הזוגות שלי. וראיתי שוב ושוב שהיא מרפאה לבבות שבורים. לא תמיד הקשר כל כך ישיר אבל הרבה פעמים הוא קיים. ילדה שהוריה לא הקשיבו לה, יכולה להפוך לאשה שזקוקה להקשבה מלאה כדי להרגיש אהובה, וילד שקיבל אהבה רק כשהפגין חוכמה, אולי זקוקה להרגיש דווקא מושך וגברי. השאלה שפותחת את החלון הזה לנפש, היא: מתי ואיך בילדותך הרגשת שההורים שלך אוהבים אותך?

אתם לא חייבים להיות בטיפול בשביל להפנות את השאלה הזו לבן הזוג שלכם. כפי שסיכמה מירי בסוף הפגישה, "עכשיו אני מבינה, שכשמיכה חופר לי על ביאליק, זה כמו בסיפור על ״אלוף בצלות ואלוף שום״, הוא בעצם נותן לי את מה שבממלכה שלו הוא הדבר הכי יקר."

bottom of page